Q4010LTH
Contact Now
Q4010LTH
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Supplier Device Package : TO-220 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type : Internally Triggered
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Base Product Number : Q4010
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 120A
Description : TRIAC INT TRIGGER 400V 10A TO220
Model Number : Q4010LTH
Contact Now
TRIAC Internally Triggered 400 V 10 A Through Hole TO-220 Isolated Tab