T620-600W
Contact Now
T620-600W
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 600 V
Series : Snubberless™
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : ISOWATT220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 80A, 84A
Package / Case : ISOWATT220AB-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Base Product Number : T620
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : TRIAC ALTERNISTOR 600V ISOWATT