Q4015LTTP
Contact Now
Q4015LTTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Supplier Device Package : TO-220AB-L
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 15 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type : Internally Triggered
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 70 mA
Base Product Number : Q4015
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 167A, 200A
Description : TRIAC 400V 15A TO220
Model Number : Q4015LTTP
Contact Now
TRIAC Internally Triggered 400 V 15 A Through Hole TO-220AB-L