50RIA160
Contact Now
50RIA160
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Product Status : Active
Mounting Type : Stud Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : 50RIA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 50 A
Supplier Device Package : TO-65
Mfr : Solid State Inc.
Operating Temperature : -
SCR Type : -
Package / Case : TO-208AC, TO-65-3, Stud
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : -
Description : SCR THYRISTOR 50 AMP TO 65
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : 50RIA160
Contact Now
SCR 1.6 kV Stud Mount TO-65