VS-70TPS12PBF
Contact Now
VS-70TPS12PBF
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.4 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 1 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 70 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : SUPER-247™ (TO-274AA)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 75 A
Voltage - Off State : 1.2 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-274AA
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : 70TPS12
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1400A @ 50Hz