BR24T16F-WE2
Contact Now
BR24T16F-WE2
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 16Kbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : I²C
Write Cycle Time - Word, Page : 5ms
Supplier Device Package : 8-SOP
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Rohm Semiconductor
Clock Frequency : 400 kHz
Voltage - Supply : 1.6V ~ 5.5V
Package / Case : 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Memory Organization : 2K x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Technology : EEPROM
Base Product Number : BR24T16
Memory Format : EEPROM
Description : IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8SOP
Model Number : BR24T16F-WE2
Contact Now
EEPROM Memory IC 16Kbit I²C 400 kHz 8-SOP