LF18CDT-TR
Contact Now
LF18CDT-TR
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.7V @ 200mA (Typ)
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Current - Supply (Max) : 12 mA
Voltage - Input (Max) : 16V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 1 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Series : -
Supplier Device Package : DPAK
Mfr : STMicroelectronics
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LF18
Description : IC REG LINEAR 1.8V 500MA DPAK
Model Number : LF18CDT-TR
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK