AP7351D-18FS4-7B
Contact Now
AP7351D-18FS4-7B
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.6V @ 150mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : 4-XDFN Exposed Pad
Protection Features : Over Current
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 150mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 1 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 60dB (1kHz)
Series : -
Supplier Device Package : X2-DFN1010-4 (Type B)
Mfr : Diodes Incorporated
Output Configuration : Positive
Base Product Number : AP7351
Description : IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4DFN