BD25GC0WEFJ-E2
Contact Now
BD25GC0WEFJ-E2
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.92V @ 1A
Operating Temperature : -25°C ~ 85°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.5V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 1A
Current - Supply (Max) : 900 µA
Voltage - Input (Max) : 14V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 0.6 mA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : -
Supplier Device Package : 8-HTSOP-J
Mfr : Rohm Semiconductor
Output Configuration : Positive
Base Product Number : BD25GC0
Description : IC REG LINEAR 2.5V 1A 8HTSOP
Model Number : BD25GC0WEFJ-E2
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J