LM2937ES-3.3
Contact Now
LM2937ES-3.3
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 1V @ 500mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features : Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 500mA
Current - Supply (Max) : 20 mA
Voltage - Input (Max) : 26V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : -
Current - Quiescent (Iq) : 10 mA
Package : Tube
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : -
Series : -
Supplier Device Package : DDPAK/TO-263-3
Mfr : Texas Instruments
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LM2937
Description : IC REG LIN 3.3V 500MA DDPAK