S6008L56
Contact Now
S6008L56
Part Number : S6008L56
Manufacturer : Wickmann / Littelfuse
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : S6008L56.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : S6008L56 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Height : 9.4 mm
Weight : 2.299997 g
Case/Package : TO-220-3
Current Rating : 8 A
Forward Voltage : 1.6 V
Voltage Rating (DC) : 600 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Discrete Semiconductor - Thyristors - SCRs
Qty : 773 In Stock
Applications : Broadband fixed line access Data center & enterprise computing PC & notebooks
Width : 4.78 mm
Length : 10.67 mm
Packaging : Bulk
Hold Current : 30 mA
Number of Pins : 3
RMS Current (Irms) : 8 A
Max Operating Temperature : 125 °C